Bir rivayate göre evde lavanta

2015-08-11 23:43:00

Lavanta kokusunu sevmeyen var mıdır? Morun en güzel halinin yeşille birleşmesi ve harukulade bir koku. Yarım dünya gibi top top lavantalar, yol boyunca, uçsuz bucaksız, özgürlüğün mor hali... Korkmaz götürdü, Isparta, Burdur arasında Kılıç Beldesi diye bir yer, gül ve lavanta yetiştiriciliği yapılıyormuş. Küçük bir kasaba, şirin, temiz ve çok güzel kokuyor. haziran, temmuz da yeni açmaya başladıklarında daha güzel olduğunu söyledi Korkmaz ama bu hali de şahaneydi. 3-5 dal topladım, çantamda kalanları hemen eve gelince vazoya koydum, dökülenleri de boşalttım ve bir cezveye koydum. Bir rivayete göre, evde lavanta yakmak, kötülükleri uzaklaştırırmış. ben de yaktım lavantaları, kimbilir belki kötülükler uzaklaşmış ve huzur, bereket, bolluk gelmiştir. Bu arada bir de lavantaya baktım, o şahane kokulu bitkinin nelere nelere faydalı olduğunu gördüm ve saygı ile önünde eğildim... Lavanta, ballıbabagiller familyasından Lavandula cinsini oluşturan Akdeniz kökenli bitki türlerinin ortak adıymış.  Atlas Okyanusu adalarından Akdeniz çevresi ülkelerine ve Hindistana kadar uzanan geniş bir alanda yetişen, lavanta cinsi üyeleri, çalı görünümlü, toplu başak biçiminde mavi, morumsu ya da kırmızı çiçekler açan bitkilerdir. Top top yetişen lavantalar;   dağlarda, 1000-1800 m arasında yüksekliklerde yetişirmiş.

 

Çiçeklenmesi,  Çeşitlere göre Mayıs-Temmuz arası. Çiçeklerin rengi mavi, mor, leylâk veya beyaz renkte oluyor, hoş kokulu çiçekleri bol bol  bal arısını çekermiş. 

Dikim için, Fidelerin toprağa aktarılması genelde mayıs veya haziran aylarında yapılırmış. Soğuk bölgelerde Lavanta bitkisinin fide üretimi en uygun dönem İlkbaharmış.  Ilıman bölgelerde, don tehlikesi olmadığından dolayı, lavanta fidelerini yılın herhangi döneminde toprağa aktarılması için hiç bir sakınca yokmuş. Hasadı ise,  Çiçeklenme periyodu boyunca ihtiyaçlara göre toplanırmış. Çiçeklenme döneminin başında, çiçekler daha fazla kokulu olurmuş bu nedenle, çiçekler tam açmadan önce hasat edilirmiş.  Lavanta yetiştirmek isterseniz dikkat etmeniz gereken en önemli konu,  Lavanta bitkisi fazla sulamadan hoşlanmaz. Kök yapısının iyi yerleşebilmesi için İlk sene sulanması gerekiyor. Daha sonraki yıllar için yağmur suları yeterli olacaktır.

Faydaları ise saymakla bitmez,

Kurutularak dolaplara konan çiçekleri giysileri böceklerden korur. Yaklaşık 500 metrede yetişen İngiliz lavantasından, boyacılıkta kullanılan esans elde edilirmiş. Batı Anadolu’nun maki bölgelerinde yetişen karabaş otu  çiçeklerinden ağrı kesici, balgam söktürücü olarak yararlanılır. Kokusunu sevmeyen yoktur herhalde.  Bizde sadece  Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir.  Lavanta,  karaciğerin sağlıklı çalışmasında çok önemlidir. Karaciğer yetmezliği sorununun tedavisinde lavantadan yararlanılır. Lavantadan hazırlanan kür, zarar görmüş olan karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde rol oynamaktadır. Lavanta bitkisinin bünyesinde afrodizyak etkisi meydana getiren etkin maddeler bulunmaktadır. Bu etkinin ise, cinsel gücü artırıcı yönü bulunmaktadır. Lavantanın afrodizyak etkisinden faydalanmak için, yemeklere ya da salatalara 1 veya 2 çay kaşığı lavanta yağı damlatmak yeterlidir. Lavanta bitkisinin, yatıştırıcı ve de sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır. Yatıştırıcı etki, kendini en iyi şekilde uykusuzluk probleminde göstermektedir. Uykusuzluk problemi çekenler için özel kokusu etkidir. Ayrıca, ağrıları giderici özelliği de bulunmaktadır. Lavantanın doğrudan etki ettiği ağrı türü ise, baş ağrılarıdır. Baş ağrısı dışında, diğer ağrı türlerinde lavantanın ağrıyı azaltıcı özelliği mevcuttur. Lavanta bitkisi, sindirim sistemi için de yararlıdır.  Özellikle de sindirim sisteminin en önemli parçalarından olan mide ve de bağırsak hastalıklarına karşı, lavanta oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalar neticesinde, günümüzde çok ciddi hastalıklar arasında yer alan Hepatit-B ve Hepatit-C gibi hastalıklara da lavantanın olumlu etkilerinin bulunduğu anlaşılmıştır. Siroz hastalığının başlangıcında da, lavantadan tedavi için yararlanılmaktadır. Bu süreç içerisinde, lavanta kürü kullanılır. Lavanta kürüyle birlikte kereviz kürünün de kullanılması, siroz hastalığının başlangıcında tedavi için oldukça etkilidir. Lavanta, saç dökülme sorununda da etkilidir. Saç dökülmesinde lavantanın, dökülmeyi durduğu araştırmalar neticesinde ortaya koyulmuştur. Sinir sistemi üzerinde de lavantanın olumlu etkiler bulunur. Özellikle de merkezi sinir sistemi ve de üst solunum sinir sistemi, lavanta bitkisinin olumlu etkilerinin bulunduğu sinir sistemleri arasında yer almaktadır. Bu olumlu etki ise, sinirleri yatıştırma şeklinde olmaktadır. Bu bitki, cilt sağlığı alanında da etkilidir.  Lavanta çayı en fazla tüketilen çeşididir.  Bir bardak suya 2 çay kaşığı lavanta koyulur ve su kaynatılır. 10 dakika demlenmesine izin verildikten sonra, çayın içine bal koyularak çay içilir. Bu yöntemle, baş ağrılarından azalma meydana gelir. Diğer bir yöntemde ise, 100 gram lavanta çiçeği 3 litre suyun içerisinde kaynatılır. Ardından sudan lavanta süzülür. Elde edilen su, banyo yaparken kullanılır ve cilt sağlığına olumlu etkilerde bulunulur. Lavanta bitkisinin olumlu yönlerinden faydalanmak için kullanılan en son yöntem ise, lavanta yağı.

 

 

0
0
0
Yorum Yaz